fbpx

Mehika

Dežela Majev in Aztekov

Največja država Srednje Amerike predstavlja most med dvema poloma ameriške celine. Zadnjih petsto let so njeni kulturi in življenju vtisnili pečat Španci, ki so tam vladali do 19. stoletja. Tudi moderna Mehika ponuja obiskovalcu obilo doživetij. Poleg sijajnih spomenikov, ki so nam jih zapustili Maji in Azteki, in raznolike kolonialne dediščine lahko med domačini spremljali njihov pester in zanimiv vsakdan. V Mehiki ne manjka zvokov, barv, okusov in vonjav, zato ne čudi, da državo povezujemo z njeno kulinariko in glasbo.

Ugriznite v taco poln raznolikosti

Španska kolonialna doba je za seboj pustila čudovita mesta, polna z drevesi zasajenih trgov in bogato okrašenih kamnitih cerkva in dvorcev. Vrhunski muzeji in galerije dokumentirajo fascinantno zgodovino države in njen neskončno ustvarjalni elan. V središču vašega mehiškega doživetja bodo gotovo tudi Mehičani, ki vam bodo z veseljem postregli njihove svetovno znane jedi, barvite ročno pletene izdelke in pijačo na osnovi agave. Čudoviti in ustrežljivi domačini so tudi filozofsko navdahnjeni, urniki pa jim niso tako pomembni kot empatija.

Potovanja v Mehiko

Zakaj v Mehiko?

Bi radi izvedeli več?

Novice

Potopisna predavanja

Osnovni podatki o Mehiki

Imate vprašanje?

Zaradi velikosti Mehike se podnebje zelo razlikuje med puščavskim severom in tropskim jugom ter med dobro namočenim vzhodom in suhimi tihoocenskimi obalami. Podnebje se zelo spreminja tudi z nadmorsko višino. Čeprav je Mehika v tropih, so temperature skoraj celo leto prijetne, ne previsoke in ne prenizke, saj skoraj polovica države leži na višini nad 1500 metri.

 

Tako je v prestolnici Ciudad de México, ki je na nadmorski višini nekaj pod 2300 metrov, povprečna letna temperatura 15 °C, se pa nočne, sploh pozimi, lahko spustijo do ledišča. Deževno obdobje v Ciudadu de México je med majem in septembrom, pri čemer je najbolj namočen mesec julij. Običajno so to popoldanski krajši nalivi, lahko pa se pojavijo tudi nevihte s točo. A tudi v deževnem obdobju se večino dni pokaže tudi nekaj sonca.

 

Na karibski obali Riviera Maya, kjer sta tudi letovišči Playa del Carmen in Tulum, je tropsko podnebje s povprečnimi letnimi temperaturami okoli 26 °C, ki pa lahko v poletnih mesecih narastejo nad 35. Deževno obdobje traja med majem in oktobrom, suho pa od novembra do aprila. Plohe sicer v tem delu Mehike niso nič nenavadnega, a tudi v deževnem obdobju se le redko zgodi, da bi deževalo cel dan. Pogosto so to bolj popoldanske plohe, ki jim sledi veličasten sončni zahod.

 

Sezona orkanov v Mehiki običajno traja od maja do novembra, glavnina se jih razvije med julijem in začetkom oktobra. Ti lahko prizadenejo tako pacifiško kot atlantsko obalo. Čeprav za najboljši čas za obisk Mehike veljajo meseci med decembrom in aprilom, pa je za manj gneče na glavnih turističnih točkah bolje izbrati oktober in konec aprila, ko še ni prevroče, turistov pa je manj.

Za potovanje v Mehiko obveznih cepljenj ni, priporoča pa se cepljenje proti hepatitisu A, v kolikor še niste bili cepljeni ali bolezni niste preboleli, ali kombinirano cepljenje proti hepatitisu A in B skupaj. Priporoča se tudi cepljenje proti tetanusu, če ste bili nazadnje cepljeni pred več kot 10 leti.

 

Deli Mehike veljajo za območje z malarijo, a na splošno je tveganje po vsej državi razmeroma majhno z izjemo provinc Chihuahua na severu in v Chiapasu na jugu države v določenih delih leta. Glede zaščite proti malariji in o skrbi za svoje zdravje na poti si preberite na spletni strani Zdravi na pot ali se posvetujte v najbližji Ambulanti za potnike. Za zaščito med potjo so priporočljivi uporaba ustreznih repelentov (običajno prodajno poimenovanih »jungle formula« ali »tropical formula«), dolga oblačila za zaščito pred piki komarjev in prenočevanje v dobro zaprtih sobah.

 

S seboj ne pozabite vzeti morebitnih zdravil, ki jih jemljete redno, vedno pa je priporočljivo spakirati tudi priročno potovalno lekarno z običajnimi zdravili proti bolečinam in za zbijanje vročine, zdravili za prebavne težave, proti alergijam ipd.

Mesta v Mehiškem višavju, ki jih obiščemo na naši poti – poleg prestolnice Ciudad de México še Puebla in Teotihuacan – ležijo nad 2.000 metri nadmorske višine, kar lahko pri nekaterih ljudeh privede do težav z višinsko boleznijo, a to se zgodi izjemno redko. Znaki so težje dihanje, glavobol, vrtoglavica in nespečnost, v hujših primerih pa tudi slabost in bruhanje. Pojavi se lahko pri vsakomur, na glede na starost, spol, kronične težave ali telesno pripravljenost. V izogib težavam je potrebno redno jesti in piti veliko tekočine ter se izogibati kavi in alkoholu.

Za na pot si spakirajte lahka, zračna oblačila nevtralnih barv. Temne barve se odsvetujejo, saj privabljajo mrčes. Ker so temperature v Mehiškem višavju lahko precej nizke, je pametno s seboj spakirati nekaj toplih oblačil. Priporočamo zložljiv dežnik, ki ga lahko uporabite tudi kot senčnik, saj se tudi v sušnem obdobju lahko pojavi kakšna ploha. Ne pozabite na primerno pokrivalo, sončna očala, kopalno opremo in kremo s primernim zaščitnim faktorjem. Obutev naj bo čim bolj udobna – najprimernejši so dobri športni čevlji s solidnim gumijastim podplatom. Za obisk plaž pa so najbolj praktični sandali ali natikači. Priporočamo, da na pot vzamete tudi dovolj veliko zalogo spominskih kartic, baterij itd., pa tudi priročno potovalno lekarno.

Varnostne razmere v državi se zelo razlikujejo glede na regijo in različne mestne soseske, vsekakor pa je najvarnejše potovanje kot del skupinske ture. Revščine je veliko, zato so pogosti tatvine, ropi in goljufije, ki pa se jim lahko izognete s samozaščitnim vedenjem. Tako kot v številnih drugih državah tudi v Mehiki priporočamo, da upoštevate običajne previdnostne ukrepe: imate denar, dokumente in dragocenejše stvari vedno tesno pri sebi in pod nadzorom. Ni priporočljivo, da jih shranjujete v torbah ali nahrbtnikih, pač pa v notranjem žepu hlač ali jakne oz. v posebni torbici na prsih ali v pasu. Dragocen nakit in druge dragocene stvari raje pustite doma.

Uradna valuta Mehike je mehiški peso (MXN). V lokalno valuto lahko zamenjate v bankah, hotelih ali menjalnicah. V mestih in na bolj turističnih točkah sprejemajo kreditne kartice, na podeželju pa manjši trgovci in restavracije običajno kartičnih plačil ne omogočajo, zato je priporočljivo imeti pri sebi gotovino – bankovce manjših vrednosti, saj pogosto nimajo drobiža za vračilo. Denar lahko dvignete tudi na bankomatih, vendar boste ob tem plačali provizijo. Pogosto kot plačilno sredstvo sprejemajo tudi dolarje.

Pokritost z mobilnim omrežjem je dobra v večini države, izjema so le nekateri zelo odročni predeli na podeželju. Za podrobnosti o cenah gostovanja se obrnite na svojega operaterja. V hotelih, restavracijah in kavarnah je praviloma na voljo Wi-Fi.

Napetost v električnem omrežju je 120 V, kar za polnjenje telefonov, tablic in baterij ni problem. Imajo pa drug tip vtičnic, zato boste potrebovali univerzalni adapter. Tega si lahko priskrbite v trgovinah z električno opremo ali na letališčih.

Ni pomembno samo kam, temveč tudi s kom!

Z vami delimo več kot trideset let izkušenj in znanja. Bogatejši boste za to. Vaš prosti čas je skrbno načrtovan. Okusite kulturo, vdihnite naravo, sprehodite se med lokalci različnih dežel in mest ter odkrjite skrivnosti za ovinkom. Popeljali vas bodo naši izkušeni vodniki, ki radi delajo za našo agencijo – za vašo Ars longo.

Potujte udobno!

Vedno si prizadevamo, da je pot čim bolj udobna in brez zapletov. Če je mogoče, se izogibamo nočnih voženj in dolgih čakanj na letališču.

Spoznajte več!

Poleg svetovnih znamenitosti boste z nami odkrili tudi številne skrite bisere. Programi so skrbno pripravljeni za najboljši izkoristek časa.

Pustite se razvajati!

V večino naših ponudb je vključen polpenzion. Poleg znamenitosti poskušamo v programe vključiti tudi druga doživetja za vse čute.

Mnenja naših potnikov

Pošljite povpraševanje

Imate vprašanje glede potovanja ali se zanimate le informativno? Bi želeli, da pripravimo program po meri za vas ali za skupino, s katero potujete? Pošljite nam povpraševanje, odgovoril vam bo naš poznavalec.