fbpx
Tipične indijske začimbe in jedi na mizi

Indijske začimbe – pustolovščina okusov, barv in vonjav

Indija Koromandija ni le izmišljena pravljična dežela iz otroških knjig, kjer se cedita med in mleko. Eksotična in nekoč neskončno oddaljena Indija je bila navdih za to danes ponarodelo besedno frazo, ki označuje deželo obilja, bogastva in večnega poletja. Vse to najdemo v južni Indiji, predvsem v pokrajini Kerala, ki velja za zeliščni vrt Indije in je tudi ena največjih izvoznic začimb na svetu. Tu radodarna narava ponuja eksotične sadeže na vsakem koraku, riževa polja obrodijo večkrat na leto, bogastvo začimb in zelišč pa je temelj tako indijske kulinarike, kot tudi ajurvede – tradicionalne indijske medicine.
Raznovrstne začimbe iz Indije na leseni deski.
V Južni Indiji prevladuje hinduizem, ki temelji na načelu ahimse – sočutju in miroljubnosti do vseh živih bitij. Zato hindujci ne uživajo mesa in jajc, dovoljena pa je uporaba mleka in mlečnih izdelkov, ki imajo pomembno vlogo v indijski kuhinji. Mleko velja za “čisto”, saj izhaja iz svete živali – krave. Ob močno začinjenih jedeh, ki so značilne za južno Indijo, se priporoča pitje hladnega mleka ali jogurta, ki prijetno zmehča okuse in pogasi požar na brbončicah.

Neskončne kombinacije začimb so temelj indijske kulinarike

Indijske začimbe niso samo dodatek, ampak temelj, na katerem stoji celotna jed. Pogosto se uporabljajo tudi že pripravljene mešanice začimb za točno določene jedi kot npr. garam masala, kar v prevodu pomeni “vroča začimba”. Osnovna mešanica vsebuje koriander, kumin, kardamom, klinčke, poper, cimet in muškatni orešček, a ima vsaka pokrajina in celo vsak kuhar lahko svojo različico. V mešanici se lahko znajdejo tudi kurkuma, žafran, ingver, gorčična semena, janeževa zvezda, čili in še kaj bi se našlo.
Če še niste slišali za garam masalo, pa gotovo poznate mešanico curry ali kari, ki se je že kar dobro udomačil na policah naših trgovin. Ta blažja mešanica izrazito rumene barve na osnovi kurkume, ki ji družbo delajo kumin, ingver, poper ali čili, včasih tudi semena koriandra in kardamom, je nastala šele s prihodom in kolonizacijo Angležev.
Čeprav je curry prva stvar, ki nam pride na misel, ko se pogovarjamo o indijskih začimbah, je to pravzaprav pogruntavščina angleških kolonizatorjev. Angleži, nevajeni močnih, aromatičnih okusov indijskih jedi, so želeli iz Indije domov prinesti mešanico, ki bi popestrila precej medlo angleško kuhinjo. Tako je nastal curry, že pripravljena mešanica začimb z značilnim eksotičnim okusom, a dovolj nežna, da so jo vzljubile tudi občutljive evropske brbončice.

Že pripravljene mešanice začimb

Poleg zgoraj omenjene garam masale najdemo v indijskih kuhinjah tudi druge mešanice:

Sambar podi: v prevodu “prašek za sambar” se uporablja za pripravo sambarja, priljubljene južnoindijske brezmesne obare iz leče in zelenjave. Sestavine običajno vključujejo praženo črno lečo, koriander, kumino, rdeči čili, črni poper, kurkumo in semena triplata.
Biryani masala: mešanica začimb za pripravo biryanija, aromatične riževe jedi z mesom ali zelenjavo. Glavno noto mu dajejo koriandrova semena, kumin, kardamom, cimet, muškatni orešček, lovorov list in številne druge začimbe. Sestavine se lahko precej razlikujejo glede na pokrajino ali kuharja.
Chettinad masala: ime nosi po južnoindijski pokrajini, kjer je ta mešanica začimb doma. Glavne sestavine te precej pikantne mešanice so koriander, kumin, črni poper, rdeči čili, semena triplata, cimet, klinčki in janeževa zvezda, uporablja pa se v različnih marinadah, omakah in riževih jedeh.

Najpomembnejše indijske začimbe in zelišča:

  • Kurkuma (Curcuma longa): t. i. “zlato Indije” je v sorodu z ingverjem, a bolj blagega, toplega okusa, in je osnova za mešanico curry. V tradicionalni indijski medicini zaseda pomembno mesto čudežnega zdravila, zato jo radi dodajajo različnim jedem. Poleg nežnega orientalskega okusa jedem doda tudi značilno živo rumeno barvo.
  • Kari listi (Murraya koenigii): ne smemo jih zamenjati s prej omenjeno mešanico kari, s katero nimajo nobene povezave. Kari listi rastejo na drevesu, ki spada v družino citrusov in se uporabljajo sveži ali posušeni. Jedem dajo topel, nekoliko limonast priokus, doda pa se jih na začetku kuhanja, da razvijejo svojo polno aromo.
  • Gorčična semena (Brassica juncea): majhna, rjava ali črna semena se običajno popražijo na vročem olju na začetku kuhanja, da sprostijo svojo aromo.
  • Kokum (Garcinia indica): suho sadje iz družine mangostinov, ki se uporablja za kiselkast okus v juhah in enolončnicah.
  • Tamarind ali indijski datelj (Tamarindus indica): pasta, ki jo pripravijo iz zmletih strokov istoimenskega drevesa, je obvezna sestavina različnih omak, marinad, marmelad, sladic in napitkov. Zaradi svoje sladko-kisle arome je uporaben tako za slane kot sladke jedi.
  • Kardamom (Elettaria cardamomum): velja za kraljico začimb. Aromatična semena se uporabljajo tako v sladkih kot slanih jedeh, v prahu ali cela. Imajo značilno močno, rahlo pikantno in sladkobno aromo.
  • Kumin (Cuminum cyminum): ne smemo ga zamenjati z našo kumino, čeprav so si semena na videz podobna, a je okus precej različen. Kumin ima značilno sladkobno, zemeljsko aromo in rahlo oreščkast, pikanten okus. Je obvezna sestavina različnih mešanic, kot npr. garam masala, curry itd., včasih pa se je uporabljal tudi kot cenejše nadomestilo za poper.
  • Koriander (Coriandrum sativum): je ena najstarejših začimb, saj naj bi ga uporabljali že jamski ljudje. Zaradi svojih številnih zdravilnih lastnosti se je sprva uporabljal kot zdravilo, šele kasneje v kulinariki. Užitna je sicer cela rastlina, a se večinoma uporabljajo sveži listi in posušeni plodovi, ki se precej razlikujejo v aromah. V Indiji s svežimi listi koriandra okrašujejo pikantne jedi, jih potresejo po karijih in juhah ter jih dodajajo v pasto zelena masala. Zdrobljena semena najdemo v različnih suhih mešanicah.
  • Čili (Capsicum): tudi pri nas dobro poznana, vsestranska začimba doda značilno ostrino in toplino jedem. Čeprav izvira iz Mehike, so ga v Indiji hitro vzeli za svojega in se danes uporablja tako v posušeni, kot v sveži obliki. Obstaja veliko vrst, ki se razlikujejo glede na aromo in stopnjo pekočnosti.
  • Poper (Piper nigrum): omenjen je že v sanskrtskih besedilih ter je najbolj razširjena in vsestranska začimba na svetu. Ta kralj začimb izvira iz južne Indije, kjer pa je bil zaradi svoje visoke cene dolgo časa rezerviran samo za najbolj premožne.
    V kulinariki poznamo črni, beli in zeleni poper, ki pa vsi izvirajo iz iste rastline. Iz nezrelih zrn nastane črni poper, zeleni poper so nezrela zrna, ki z obdelavo v slanici ali kisu ohranijo zeleno barvo, beli poper pa povsem zrela olupljena zrna. V indijskih jedeh se uporablja predvsem črni poper v zrnu ali v prahu, saj je najbolj aromatičen. Preden je v paleto indijskih začimb skozi glavna vrata vstopil čili, je bil poper edina začimba, ki je jedem dajala značilno ostrino, zato ga najdemo v skoraj vseh tradicionalnih receptih.

Indijske začimbe na naših vrtovih in krožnikih

Večina naštetih rastlin uspeva v tropskem podnebju, zato so začimbe pri nas na voljo le v posušeni obliki. Na domačem vrtu ali balkonu pa lahko posadite koriander, ki ima podobne zahteve kot peteršilj, s katerim je tudi v sorodu. Ker njegova aroma najbolj pride do izraza pri uporabi svežih listov, boste tako lahko začinili marsikatero orientalsko jed. Jeseni pustite, da zacveti in tvori semena, ki jih posušite in nato uporabite.
Če ste ljubitelj pikantnih jedi, vam svetujemo, da spomladi v lončke posadite različne vrste čilijev, saj niso zahtevni za vzgojo. Tako boste lahko z njimi eksperimentirali v kuhinji. Načeloma velja, da manjši kot so plodovi, bolj so pekoči. Najbolj pekoč del rastline so semena, ki pa jih lahko tudi zavržete in tako omilite intenzivnost okusa.
Druge začimbe in mešanice boste morali poiskati na policah trgovin ali pa se odpraviti v Indijo, kjer boste lahko za šop svežih kari listov barantali na tržnici ali nabirali zrele stroke pod mogočnim tamarindovim drevesom. Pristne okuse in vonjave južnoindijskih jedi boste doma težko poustvarili, tudi indijske restavracije se na evropskih tleh prilagodijo našemu okusu in so z začimbami bolj sramežljive. Šele v Indiji, ko se boste po vročem, vtisov polnem dnevu usedli za mizo in izbirali med omamno dišečimi jedmi, katerih imen sploh ne znate izgovoriti, boste začutili tisto pravo intenzivno harmonijo okusov in vonjav, ki v sebi nosijo večtisočletno tradicijo ljubezni do kuhanja. Za uvod pa lahko poskusite doma pričarati nekaj tega vzdušja z receptom, ki je primeren tudi za začetnike.
RIŽ Z LIMONO IN ARAŠIDI
  • 1 žlička koriandrovih semen
  • 2 žlici jedilnega olja
  • 1 žlička gorčičnih semen
  • 3 – 4 kari liste
  • kos naribanega svežega ingverja
  • 2 zelena čilija (lahko več, če želite bolj pekoč okus)
  • pol skodelice praženih arašidov
  • žlica kurkume
  • sok dveh limon
  • 2 skodelici kuhanega riža (najbolje basmati)
  • sol
V večji ponvi z debelim dnom segrejemo olje in popražimo semena koriandra, da zadišijo. Na grobo jih stremo in prihranimo za kasneje.
Ponovno segrejemo olje in dodamo gorčična semena, kari liste in čilije. Pražimo, nato dodamo nariban ingver in arašide. Pražimo še kakšno minuto, nato dodamo kurkumo v prahu in ugasnemo ogenj.
Mešanici dodamo limonin sok in dobro premešamo. V nastalo aromatično osnovo nežno vmešamo kuhan riž in strta semena koriandra. Solimo po okusu in postrežemo.
Ljubitelji koriandra lahko sveže narezane liste potresete po že pripravljeni jedi in jo s tem še dodatno poživite. Če koriandra ne prenesete, ga lahko zamenjate za sveže metine liste. K rižu se poda tudi različna zelenjava, na primer grah, mladi listi špinače, korenček …
V Indiji bi rižu dodali nekaj kock paneer sira, vi pa ga lahko nadomestite z našim sirom za žar.

Potovanja v Indijo