Zimbabve

Skrivnostni zaklad Afrike

Zimbabve, dežela prostranih savan, starodavnih civilizacij in mogočnih slapov, je pravi raj za ljubitelje narave in zgodovine. Med granitnimi osamelci Matobo odmevajo zgodbe starodavnih ljudstev, medtem ko se visoki kamniti zidovi Velikega Zimbabveja dvigajo kot pričevalci nekdanje afriške mogočnosti. Viktorijini slapovi, kjer se Zambezi z vso svojo močjo zliva v globino, pričarajo enega najbolj osupljivih prizorov na svetu. Srečanje z divjimi sloni v narodnem parku Hwange ali sledenje nosorogom po bujni pokrajini Matoba je nepozabna izkušnja, ki jo lahko ponudi le Afrika.

V kraljestvu divjih živali in naravnih lepot

Zimbabve je dom nekaterih najbolj raznovrstnih ekosistemov na afriški celini. Od sušnih savan Hwangeja do zelenih oaz reke Zambezi, narava tu razkriva svoje najlepše obraze. Medtem ko se črede bivolov in antilop premikajo po neskončnih prostranstvih, v gostih gozdovih Matoba domujejo redke vrste ptic in skrivnostni nosorogi. Ob bregovih Viktorijinih slapov lahko občudujete razigrane opice, medtem ko se nad veličastnimi skalnimi formacijami dvigajo orli. Zimbabve je dežela neokrnjene narave in prvinskega ritma življenja, ki vsakega popotnika prevzame s svojo divjo lepoto.

Potovanje v Zimbabve

Zakaj v Zimbabve?

Osnovni podatki o Zimbabveju

Imate vprašanje?

Podnebje v Zimbabveju je subtropsko do tropsko, z izrazitimi letnimi časi. Deževna doba traja od novembra do marca, ko so padavine najpogostejše in so temperature visoke. Suha sezona, od aprila do oktobra, je najboljši čas za obisk, saj so dnevi sončni in topli, noči pa prijetno hladne. V višjih legah, kot je prestolnica Harare, so temperature milejše kot v nižjih predelih, kot je območje Viktorijinih slapov, kjer so poletja lahko zelo vroča.

Priporočamo lahka, zračna, udobna in svetla oblačila iz naravnih materialov. Za safari je priporočljivo, da ste oblečeni v neopazne pastelne barve: rjava, zelena, bež, kaki ali druga nevtralna barva (da ne pritegnete pozornosti in ne prestrašite živali). Oblačila naj pokrivajo roke in noge, ki bodo tako bolje zavarovane pred soncem in piki insektov. Priporočljivo je imeti s seboj več slojev oblačil, tako da lahko posamezne kose odložite z naraščanjem temperature čez dan in oblečete zvečer, ko se temperature spustijo pod 20 °C. Za zvečer je primeren topel pulover ali jakna iz flisa. Obutev naj bo čim bolj udobna – najprimernejši so dobri športni čevlji, primerni za hojo in hladnejše večere, ter odprti čevlji s solidnim gumijastim podplatom za čez dan in dnevne vožnje.

Med safarijem vedno poslušajte in sledite navodilom vašega vodnika voznika, oni so strokovnjaki, ko gre za divjino. Nikoli ne izstopajte, če vam vodnik tega posebej ne naroči. Morda se zdi varno, vendar se nikoli ne ve, kaj se skriva v visoki travi. Živali nikoli ne kličite ali hranite. Poskušajte ostati čim bolj tiho in mirno, da jih ne prestrašite. Za fotografiranje živali večinoma ni dovolj zgolj fotoaparat na telefonu – potreben je namreč dober zoom.

Poleg primernih oblačil in obutve ne pozabite spakirati še zaščite pred soncem (pokrivalo, sončna očala, sončna krema z višjim faktorjem zaščite, balzam za ustnice) in prahom (ruta), fotoaparata, daljnogleda za opazovanje živali, kopalk in brisače (v lodgeih so pogosto bazeni) ter učinkovitega sredstva zoper mrčes. Priporočamo, da na pot vzamete tudi dovolj veliko zalogo baterij ipd. Enako velja tudi za zdravila, ki jih jemljete redno, oz. za priročno potovalno lekarno.

 

Zaradi dinamike potovanja (naše prevozno sredstvo vse dni je večje terensko vozilo, ki nima veliko prostora za prtljago) priporočamo zmeren obseg prtljage. Če je le možno, na pot ne vzamete trdih/plastičnih kovčkov, saj so lahko precejšen problem pri zlaganju prtljage, poleg tega lahko zaradi pritiska in tresljajev med vožnjo po makadamskih in blatnih cestah počijo.

V Zimbabveju je pozdravljanje zelo pomembno, običajen je stisk roke, ki ga pogosto spremlja prijazno vprašanje o počutju. Gostoljubnost je cenjena in sprejem ponudbe pijače ali hrane velja za znak spoštovanja. Ob obisku vasi je priporočljivo vprašati za dovoljenje pred fotografiranjem domačinov. Pogovor naj bo vedno spoštljiv, saj lahko preveč neposredna ali nestrpna komunikacija deluje nespoštljivo.
Priporočljivo je uživanje dobro prekuhane hrane in pitje ustekleničene ali prefiltrirane vode. Ulična hrana je varna, če je sveže pripravljena in dobro termično obdelana. Med priljubljenimi lokalnimi jedmi je sadza, tradicionalna koruzna kaša, ki se pogosto postreže s pečenim mesom, znanim kot nyama.
Za potovanje v Zimbabve so priporočena cepljenja proti hepatitisu A in B, tifusu ter steklini, če nameravate obiskovati oddaljena območja. Cepljenje proti rumeni mrzlici je obvezno le za potnike, ki prihajajo iz endemičnih območij. V določenih regijah, zlasti v bližini Viktorijinih slapov in ob meji z Mozambikom, je prisotna malarija, zato je priporočljiva preventiva v obliki antimalarikov in zaščite pred piki komarjev. Več o skrbi za svoje zdravje na poti si preberite na spletni strani Zdravi na pot ali se posvetujte v najbližji Ambulanti za potnike.
Plačevanje v Zimbabveju je specifično, saj država nima stabilne lastne valute. Najpogosteje se uporabljata ameriški dolar (USD) in južnoafriški rand (ZAR), v nekaterih primerih pa tudi botsvanska pula. Večji hoteli in turistični ponudniki sprejemajo kartice, a je priporočljivo imeti s seboj gotovino v manjših bankovcih, saj ponekod primanjkuje drobiža.
Zimbabve je za turiste na splošno varna država, zlasti v nacionalnih parkih in turističnih območjih, kot so Viktorijini slapovi. V mestih, predvsem v Harareju in Bulawayu, je priporočljivo biti pozoren na osebne predmete in se izogibati samotnim predelom ponoči. Zaradi morebitnih političnih nemirov je smiselno spremljati aktualne razmere.
Mobilno omrežje v Zimbabveju je na voljo v večjih mestih in turističnih krajih, a je lahko v bolj odročnih območjih signal šibak ali neobstoječ. Internet je na voljo v hotelih in večjih naseljih, vendar je lahko počasnejši kot v Evropi. Priporočljivo je kupiti lokalno SIM kartico za bolj ugodno uporabo mobilnih podatkov.

Napetost v električnem omrežju je 240 V. V uporabi so vtičnice tipa G oziroma “britanske” vtičnice s tremi vhodi, zato boste potrebovali adapter. Potovalne (univerzalne) adapterje lahko kupite na letališčih in v večjih veleblagovnicah. Adapterje sicer izposojajo tudi v nekaterih hotelih, a je bolje, če na potovanje vzamete svojega. Ko ste na safariju, je priporočljivo, da uporabljate naprave, ki delujejo na baterije. Medtem ko ima večina hotelov in safari vozil vtičnice, v katerih lahko polnite naprave, v kampih ali v hišah, ki delujejo na generatorje, morda ne boste imeli dostopa do električne energije za polnjenje. 

Ni pomembno samo kam, temveč tudi s kom!

Z vami delimo več kot trideset let izkušenj in znanja. Bogatejši boste za to. Vaš prosti čas je skrbno načrtovan. Okusite kulturo, vdihnite naravo, sprehodite se med lokalci različnih dežel in mest ter odkrjite skrivnosti za ovinkom. Popeljali vas bodo naši izkušeni vodniki, ki radi delajo za našo agencijo – za vašo Ars longo.

Potujte udobno!

Vedno si prizadevamo, da je pot čim bolj udobna in brez zapletov. Če je mogoče, se izogibamo nočnih voženj in dolgih čakanj na letališču.

Spoznajte več!

Poleg svetovnih znamenitosti boste z nami odkrili tudi številne skrite bisere. Programi so skrbno pripravljeni za najboljši izkoristek časa.

Pustite se razvajati!

V večino naših ponudb je vključen polpenzion. Poleg znamenitosti poskušamo v programe vključiti tudi druga doživetja za vse čute.

Mnenja naših potnikov

Pošljite povpraševanje

Imate vprašanje glede potovanja ali se zanimate le informativno? Bi želeli, da pripravimo program po meri za vas ali za skupino, s katero potujete? Pošljite nam povpraševanje, odgovoril vam bo naš poznavalec.