Južna Afrika

Raznolikost narave in ljudstev

Južna Afrika je dežela naravnih lepot in slovi po izjemni raznolikosti živalskega in rastlinskega sveta. Vse to lahko doživimo na safariju po nacionalnih parkih, med katerimi je tudi sloviti Krugerjev park. Poleg širne savane je zanimiva tudi obala, ki pri Rtu dobrega upanja deli Atlantski in Indijski ocean. Slikovita pokrajina okoli Capetowna uživa podnebje podobno sredozemskemu, zato nas ne sme presenetiti, da je Južna Afrika tudi ena največjih izvoznic vina.

Pisana tkanina

Kultura Južne Afrike je kot afriška tkanina z vzorci iz raznovrstnih pisanih barv. Sestavljajo jo nešteta plemena, ki jih še danes vodijo starodavne kraljevske rodbine, potomci Burov in angleških kolonistov, pa tudi številni priseljenci iz Indije - nekaj časa je tu živel tudi Gandi. V državi je tako kar enajst uradnih jezikov. Po koncu apartheida je Južna Afrika doživela miren prehod v demokracijo ter ostala ena glavnih afriških gospodarskih sil, kar temelji na naravnem bogastvu v obliki diamantov, zlata, bakra in drugih rudnin.

Zakaj v Južno Afriko?

Potovanje v Južno Afriko

Osnovni podatki o Južni Afriki

Imate vprašanje?

Južna Afrika ima zaradi svoje velikosti in geografske raznolikosti več različnih podnebnih območij. Tako ima zahodna obala, kamor sodi tudi Cape Town, sredozemsko podnebje s toplimi in suhimi poletji s temperaturami okoli 30 °C ter milimi, deževnimi in občasno precej vetrovnimi zimami, ko se nočne temperature lahko spustijo tudi do ledišča, čeprav le redko padejo pod 10 °C. Poletje traja od novembra do februarja, zima pa od junija do septembra.

 

Ob vzhodni obali, kjer sta mesti Durban in Port Elizabeth, je podnebje toplo in vlažno, povprečne temperature pa se skozi celo leto gibljejo med 15 in 25 °C. V visokogorju, kamor spada tudi najvišje gorovje v Južni Afriki Drakensberg, je zmerno podnebje z blagimi, vlažnimi poletji in hladnimi zimami, praviloma brez padavin. Povprečne temperature poleti so okoli 20, pozimi pa 10 °C.

 

Na osrednji planoti, kjer sta prestolnica Pretoria in Johannesburg, je večinoma jasno in suho vreme, čeprav se v poletnih mesecih od oktobra do aprila pogosto lahko pojavijo nevihte in popoldanske plohe. Povprečne temperature v poletnih mesecih so okoli 26 °C, pozimi pa so dnevne temperature med 10 in 12 °C, medtem ko ponoči lahko padejo krepko pod ledišče.

 

V puščavi Kalahari in drugih celinskih puščavskih regijah je suho puščavsko podnebje. Temperature so lahko ekstremne z izjemno vročimi dnevi in ​​hladnimi nočmi. Povprečne poletne temperature se tako gibljejo med 30 in 40 °C podnevi ter med 21 in 27 °C ponoči, zimske pa med 15 in 25 °C, medtem ko se ponoči lahko spustijo tudi pod -10 °C.

Južno Afriko je moč obiskati skozi celo leto, odvisno je od tega, kaj bi radi videli in doživeli. Cape Town ima poletje med novembrom in februarjem, prijetni meseci za obisk pa so vse od septembra do maja. V notranjosti države v puščavi Kalahari in drugih puščavskih in polpuščavskih regijah je v tem času izjemno vroče, s temperaturami tudi nad 45 °C. Za opazovanje kitov ob južnih obalah province Western Cape so najboljši meseci od julija do novembra, saj se takrat najbolj približajo obali. Videti je moč več vrst kitov, med drugim kite grbavce, južnomorske kite, brydove kite in kite glavače.

 

Za obisk nacionalnega parka Kruger so najboljši suhi zimski meseci od maja do septembra. Takrat se zaradi pomanjkanja vode živali zbirajo okoli vodnih kotanj in rek in je tako več možnosti, da jih vidimo. Prav tako rastlinje ni tako bujno in se zato živali težje skrijejo v gosto grmičevje. Še posebej idealen mesec za safari je september, ko jutra niso več tako mrzla kot sredi zime. Na splošno so bolj sušna meseca april in maj ter pomlad na južni polobli od septembra do novembra z blagimi temperaturami ugoden čas za potovanje v Južno Afriko.

Pri izbiri oblačil za safari velja, da sta udobje in funkcionalnost pomembnejša od videza. S seboj je tako priporočljivo vzeti lahka, zračna, udobna in svetla oblačila iz naravnih materialov. Za safari je priporočljivo, da ste oblečeni v neopazne pastelne barve: rjava, zelena, bež, kaki ali druga nevtralna barva (da ne pritegnete pozornosti in ne prestrašite živali). Oblačila naj pokrivajo roke in noge, ki bodo tako bolje zavarovane pred soncem in piki insektov. Priporočljivo je imeti s seboj več slojev oblačil, tako da lahko posamezne kose odložite z naraščanjem temperature čez dan in oblečete zvečer, ko se temperature spustijo pod 20 °C. Za zvečer je primeren topel pulover ali jakna iz flisa. Obutev naj bo čim bolj udobna – najprimernejši so dobri športni čevlji, primerni za hojo in hladnejše večere, ter odprti čevlji s solidnim gumijastim podplatom za čez dan in dnevne vožnje.

 

Med safarijem vedno poslušajte in sledite navodilom vašega vodnika voznika, oni so strokovnjaki, ko gre za divjino. Nikoli ne izstopajte, če vam vodnik tega posebej ne naroči. Morda se zdi varno, vendar se nikoli ne ve, kaj se skriva v visoki travi. Živali nikoli ne kličite ali hranite. Poskušajte ostati čim bolj tiho in mirno, da jih ne prestrašite. Za fotografiranje živali večinoma ni dovolj zgolj fotoaparat na telefonu – potreben je namreč dober zoom.

Poleg primernih oblačil in obutve ne pozabite spakirati še zaščite pred soncem (pokrivalo, sončna očala, sončna krema z višjim faktorjem zaščite, balzam za ustnice) in prahom (ruta), fotoaparata, daljnogleda za opazovanje živali, kopalk in brisače ter učinkovitega sredstva zoper mrčes. Priporočamo, da na pot vzamete tudi dovolj veliko zalogo baterij ipd. Enako velja tudi za zdravila, ki jih jemljete redno, oz. za priročno potovalno lekarno.

V južnoafriški kuhinji se odraža raznolikost prebivalstva in toliko kot je različnih etničnih skupin, toliko je tudi različnih jedi. Na kulinariko vplivajo tako kuhinje prvotnih prebivalcev kot poznejših priseljencev iz Evrope, Indije, Malezije … Južna Afrika slovi po svojem žaru, ki mu pravijo braai in je del tamkajšnje kulture. To ni le peka na žaru, pač pa družabni dogodek, pojedina, na kateri se za več ur zberejo družine in prijatelji ob dobri hrani z odprtega ognja. V središču je seveda meso, lahko je to divjačina (gazele, antilope, nojevo meso …), govedina, perutnina ali svinjina, v obalnih krajih pa tudi ribe. Mojster žara vsak kos najprej marinira, nato pa mojstrsko popeče. Tradicionalno se za ogenj uporablja les lokalnih dreves, vedno pogosteje pa tudi oglje. Peka na plinskem žaru ne velja za braai, saj je prav les tisti, ki daje jedem značilen okus. Poleg mesa so ob braaiju obvezne še raznolike omake in pomake, ena najbolj znanih je pikantna omaka peri-peri.

 

Še ena tipično južnoafriška mesna specialiteta je biltong, prigrizek iz sušenega mesa. Običajno je to govedina, lahko pa je tudi iz ovčetine, divjačine ali celo rib. Meso je tudi sicer zelo priljubljeno v Južni Afriki, ne le za pripravo na žaru, ampak tudi v enolončnicah in karijih. Kot prilogo Južnoafričani pogosto pripravljajo pap ali ugali, kašo iz koruznega zdroba. Priljubljen je tudi za zajtrk, takrat je to glavna jed sladkega okusa.

 

Čeprav tradicionalno ne slovijo po veliko zelenjavnih jedeh, pa lahko tudi vegetarijanci in vegani, sploh v večjih mestih, najdejo marsikaj okusnega, običajno zelenjavne različice tradicionalnih mesnih jedi. Od sladic je najbolj znan puding malva, ki so ga s seboj prinesli nizozemski priseljenci in ki pravzaprav sploh ni puding, ampak biskvit z marelično marmelado, prelit z gosto vanilijevo omako.

 

Zaradi morebitne zastrupitve s hrano v Južni Afriki ni treba skrbeti, saj še posebej v hotelih višjega ranga in restavracijah veljajo visoki standardi priprave hrane. Več previdnosti je potrebne na lokalnih tržnicah in pri uličnih prodajalcih hrane, kjer velja pravilo, da jeste le sveže pripravljeno in dobro prekuhano/spečeno hrano in da skrbite za higieno rok.

Za vstop v Južno Afriko nobeno cepljenje ni obvezno, se pa priporoča rutinsko cepljenje za ošpice, mumps, rdečke, DI-TE PER (davica, oslovski kašelj, tetanus) in poliovirus, če niste bili cepljeni. Tudi cepljenje proti hepatitisu A in tifusu je priporočljivo. Malarija se pojavlja predvsem v severnih provincah Mpumalanga, severnem delu Limpopa in severnovzhodnem delu KwaZulu-Natala, vendar je mogoča tudi v drugih delih države. Pojavlja se tudi v nacionalnem parku Kruger, kjer je največja nevarnost za okužbo med novembrom in aprilom, ko je tam najbolj vlažno.

 

Več o skrbi za svoje zdravje na poti si preberite na spletni strani Zdravi na pot ali se posvetujte v najbližji Ambulanti za potnike, kjer boste dobili tudi napotke o ustrezni zaščiti pred malarijo. Na splošno pa velja, se pred piki komarjev zaščitite z uporabo ustreznih repelentov (običajno prodajno poimenovanih »jungle formula« ali »tropical formula«), dolgimi oblačili in prenočevanjem v dobro zaprtih sobah pod zaščitnimi mrežami. Na potovanje ne pozabite vzeti morebitnih zdravil, ki jih jemljete redno, priporočljivo pa je spakirati tudi potovalni komplet prve pomoči, v katerem so zdravila za pogoste potovalne bolezni. 

Varnostne razmere v državi se zelo razlikujejo glede na regijo in različne mestne soseske, vsekakor pa je po Južni Afriki bolj varno potovati kot del organizirane skupine. Tako kot v drugih državah po svetu ima tudi Južna Afrika zaradi revščine težave z uličnim kriminalom, kot so tatvine, vlomi, ropi in goljufije. Možnost nasilnih kriminalnih dejanj pa je na glavnih turističnih destinacijah na splošno nizka.

 

Pomembno je, da ste pozorni na svoje stvari in upoštevate običajne previdnostne ukrepe. Denar, dokumente in vrednejše predmete imejte vedno pri sebi (ne v nahrbtniku ali torbici, pač pa v notranjem žepu hlač ali jakne oz. v posebni torbici na prsih ali okoli pasu), poleg tega ne razkazujete dragocenega nakita ali drugih dragocenosti, kar je sicer najboljše pustiti kar doma.

V Južni Afriki je uradna valuta južnoafriški rand (ZAR). Najlažje je iz evrov v lokalno valuto denar zamenjati ob prihodu na letališču, so pa banke tudi v vseh večjih mestih in lahko tam opravite menjavo, če vam na poti zmanjka denarja. Možen je tudi dvig na bankomatih, vendar ob tem plačate še provizijo, poleg tega se lahko zgodi, da bankomati ne delajo. Plačila s kreditnimi karticami so običajna in jih lahko opravite tudi v manjših trgovinah in restavracijah. 

Večina hotelov, restavracij, kavarn, nakupovalnih centrov in letališča ima brezplačen WiFi. Pokritost z mobilnim omrežjem je dobra v mestih in večjih krajih, a veliko slabša na podeželju in v odročnih predelih. Za podrobnosti o cenah gostovanja se obrnite na svojega mobilnega operaterja.

Napetost v električnem omrežju je 220 V, a so standardi vtičnic zelo različni, zato boste potrebovali adapter. Potovalne (univerzalne) adapterje lahko kupite na letališčih in v večjih veleblagovnicah. Adapterje sicer izposojajo tudi v nekaterih hotelih, a je bolje, če na potovanje vzamete svojega.

Ni pomembno samo kam, temveč tudi s kom!

Z vami delimo več kot trideset let izkušenj in znanja. Bogatejši boste za to. Vaš prosti čas je skrbno načrtovan. Okusite kulturo, vdihnite naravo, sprehodite se med lokalci različnih dežel in mest ter odkrjite skrivnosti za ovinkom. Popeljali vas bodo naši izkušeni vodniki, ki radi delajo za našo agencijo – za vašo Ars longo.

Potujte udobno!

Vedno si prizadevamo, da je pot čim bolj udobna in brez zapletov. Če je mogoče, se izogibamo nočnih voženj in dolgih čakanj na letališču.

Spoznajte več!

Poleg svetovnih znamenitosti boste z nami odkrili tudi številne skrite bisere. Programi so skrbno pripravljeni za najboljši izkoristek časa.

Pustite se razvajati!

V večino naših ponudb je vključen polpenzion. Poleg znamenitosti poskušamo v programe vključiti tudi druga doživetja za vse čute.

Mnenja naših potnikov

Pošljite povpraševanje

Imate vprašanje glede potovanja ali se zanimate le informativno? Bi želeli, da pripravimo program po meri za vas ali za skupino, s katero potujete? Pošljite nam povpraševanje, odgovoril vam bo naš poznavalec.